Menu

Svetlolapov blog

Fotenie svadieb | Info

Nie som najlepší svadobný fotograf na Slovensku. Ale už mnohí povedali, že si nemohli vybrať lepšie a že na tú ich svadbu som bol ten najlepší fotograf. Tomu sa už nebránim 🙂

Vždy rád stretnem ďalší pár, ktorý také niečo bude môcť povedať, keď uvidia moje fotky ich veľkého dňa. Po prečítaní týchto riadkov by aj vám mohlo byť jasnejšie, či to môžete byť vy…

S označením “svadobný fotograf” mám trochu problém. Necítim sa tak. Cítim sa skôr ako reportér s fotoaparátom, ktorého zaujímajú ľudia a vzťahy medzi nimi – a ktorého si títo ľudia zavolajú, aby pravdivo zdokumentoval ich svadobný deň. Dôverujú mi a zaujíma ich môj pohľad. Od týchto ľudí pravidelne dostávam nadšené správy po tom, ako si prvýkrát pozreli svoje svadobné fotky. Asi hlavne vďaka takýmto správam svadby fotím už osem rokov.

Ako fotím?
Fotografická reportáž je podľa mňa jediný spôsob, ako sa dá pravdivo zobraziť vaše “Áno” a všetko okolo toho – atmosféra, emócie, príbeh. Snažím sa čo najmenej ovplyvňovať dianie pred objektívom a namiesto toho zachytávať to, čo sa tam deje prirodzene. Nečakajte, že vás budem dirigovať do póz a grimás (tie grimasy prídu samy). Budem sa snažiť byť neviditeľný a na väčšine fotiek sa mi nebudete pozerať do objektívu. Záberov, na ktorých budú ľudia, bude viac, než tých, kde budú topánky, šperky a taniere.
Je tu ale jedno riziko, o ktorom potrebujete vedieť. Stáva sa, že sa harmonogram svadobného dňa nepodarí dobre nastaviť, alebo dodržať – a celý deň je stres. Stáva sa, že mi svadobná mama povie, že sa nechce fotiť. A sú také páry, ktoré si za celý deň nedajú spontánne ani jednu pusu. Nič z toho nie je zlé. Ale nemôžete čakať, že z fotiek bude sršať pohoda, mamina bude na fotkách a vy budete vyzerať, že ste v najromantickejšej fáze svojho vzťahu. Podstata fotoreportáže je pravdivé zobrazenie udalostí, ktorých je fotograf svedkom. Áno, niekedy závidím fotografom, ktorí sa zameriavajú na dokonalé štylizované portréty – tí dokážu nafotiť aj sto svadieb rovnako dobre.

Kde sa inšpirujem?
Nebuďte prekvapení, ak medzi svojimi svadobnými fotkami nájdete niečo, čo sa podobá na obrázky, aké tvoria Jeff Ascough, Nordica, Alan Law, Robert J Hill, Jonas Peterson alebo Ian Weldon. Nekopírujem ich úmyselne. Iba sa často na ich fotky pozerám, mám ich v hlave a občas sa niečo môže vynoriť.

Môžem vám v niečom poradiť alebo pomôcť?
Mám za sebou viac ako 150 svadieb z jedinečného pohľadu fotografa. Bol som s nevestami a ženíchmi už od rána, kedy hostia alebo DJ ešte možno spali. A bol som s nimi ešte v čase, kedy už spala napríklad kaderníčka. Bol som na svadbách ako hosť, dodávateľ, organizátor a dokonca aj ako sobášiaci. Nie, nezjedol som všetku múdrosť svadobného sveta, ale je prirodzené, že čo-to o svadbách viem. Stále viac ľudí si to všíma a radia sa so mnou. Moji klienti majú samozrejme exkluzívny prístup ku všetkému, čo o svadbách viem.
Ak chystáte svadbu a hľadáte DJa, kameramana, muziku alebo čokoľvek iné, tu sú kontakty na tých najlepších, ktorých som za tie roky stretol.

Čo možete urobiť preto, aby ste mali čo najlepšie fotky?
Nechajte si poradiť. Napríklad pri výbere miesta na hostinu. Sú totiž priestory, ktoré sú prekrásne. Ale fotí sa tam strašne zle. Napríklad v tmavej sále s bodovými svetlami a tmavým dreveným stropom nebudem môcť odfotiť fotky, ktoré som odfotil na inej svadbe, vy ste ich videli a páčili sa vám. Alebo pri tvorbe harmonogramu svadobného dňa. Ak v ňom máte napríklad na oblečenie do šiat vyhradených 10 minút, na 90% budeme meškať… Nastavenie dobrého harmonogramu a jeho poctivé dodržiavanie je pre taký organizačne náročný deň úplne kľúčové. Viem vám s tým pomôcť.
No a okrem toho, že si necháte poradiť, môžete ešte obetovať nejaký čas na naše stretnutie pred svadbou. Čoraz častejšie totiž nefotím klientov, ale kamarátov. Možno sa s nimi poznám dlhšie, možno sme sa videli na nejakej inej svadbe, možno sa zoznámime až vtedy, keď začínajú pripravovať tú svoju. Ale najlepšie sa mi fotí vtedy, keď sa aspoň trochu poznáme. A čím lepšie sa mi fotí, tým lepšie sú fotky. Vaše fotky.

Mám nejaké zvláštne požiadavky?
Nie. Počas dňa budem potrebovať iba pár minút na prezlečenie pred začiatkom oficiálneho diania (odobierka/obrad). Čo sa týka hostiny, ideálne je pre mňa sedenie v hlavnej sále (vidím a počujem, čo sa deje a môžem rýchlo reagovať) a zároveň niekde, kde si blízko seba môžem odložiť veci, aby som ich mal na očiach a po ruke. A nepapám zvieratká.

Ako upravujem fotky?
Každá fotka, ktorú odomňa dostanete, je upravená (to sa týka hlavne opráv mojich chýb: expozícia, farebnosť, kompozícia, výrez…). Mám rád simulácie fotografických filmov, ktoré sa vyrábajú už desiatky rokov – hlavne preto, že takto upravené fotky podľa mňa majú nadčasovejší vzhľad. Zrejme budú mnohé fotky čierno-biele. Ak je na fotke zachytená silná emócia alebo dôležitá akcia, podľa mňa od nich farby zbytočne odpútavajú pozornosť a rušia. Fotky zásadne neretušujem – nepresúvam, neodstraňujem a nepridávam pixely. Považujem to za neetické a ak toto chcete, prosím, oslovte niekoho iného.

A čo technika?
Čím menej, tým lepšie. Radšej sa sústredím na to, čo sa deje pred objektívom, než na objektív ako taký. Ale aj napriek tomu, že na mne bude niekedy visieť iba jeden fotoaparát, ďalšie dva budem mať nablízku. Bez záložnej techniky by som si na svadbu nedovolil prísť. A ak sa tak dohodneme, donesiem si aj nejaké aparáty, do ktorých sa nedávajú pamäťové karty, ale film. Moja F4-ka sa bude veľmi tešiť.

Fotím v zahraničí, prípadne cudzincov, ktorí sa berú na Slovensku?
Áno, pomerne často. Na fotkách mám ženíchov a nevesty napríklad z Veľkej Británie, Ukrajiny, Rumunska, Česka, USA, Poľska, Srbska, Nórska, Talianska a Španielska. Každý rok si spravím aspoň jeden zahraničný výlet – bol som napríklad v Bristole, Belfaste, Paríži, Prahe, Öttevény, Cluji a Novom Sade. Komunikácia v angličtine je pre mňa bežná.

Koľko stojí moja práca?
Každá svadba je iná, každá nevesta a ženích majú iné očakávania. Preto je ťažké vopred povedať presnú cenu za moju prácu.
Aspoň orientačne je to ale takto:

 • Málo (300 €)
  do 10 hodín fotenia v deň svadby (od konca príprav po prvý tanec / krájanie torty)
  spracovanie fotiek (cca 300)
  digitálne doručenie (download) do 7 dní od svadby
 • Bežne (500 €)
  celodenné fotenie v deň svadby (od cca 08:00 do 01:00)
  predsvadobné, tzv. „rande“ fotenie (cca 2h)
  spracovanie fotiek (cca 500)
  digitálne doručenie (download) do 7 dní od svadby
 • Veľa (800 €)
  celodenné fotenie v deň svadby
  predsvadobné fotenie (cca 2h)
  fotenie svadobných portrétov v iný deň po svadbe (cca 3h)
  spracovanie fotiek (cca 700)
  digitálne doručenie (download)
  archívne DVD
  USB kľúč
  50 najlepších fotiek vytlačených vo formáte 13 x 18 cm
  darček (dodanie cca 14-30 dní)

Ku každej z cien treba ešte pripočítať cestovné (10 € / 100 km od Detvy)

Čo teraz?
Ak máte pocit, že sa naše predstavy o dobrých svadobných fotkách akosi prelínajú, napíšte mi pár zaujímavých riadkov na svadobnyfotograf@peterazor.com. Teším sa na čítanie a na vás.